DAR GALIMA PASODINTI TULPIŲ
Tulpių sodinimas prasideda rudenį. Tinkamiausias laikas sodinti tulpes yra nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios. Tačiau esant palankiems orams, tulpių pasisodinti galite ir šiomis dienomis – tad pradėti sodinti tulpes, kvepiančius hiacintus ar narcizus dar tikrai ne vėlu. Labai svarbu, kad iki užšąlant svogūnai spėtų įsišaknyti. Į pakankamai drėgną dirvą pasodinti svogūnai įsišaknija per 30-40 dienų, sausoje – po mėnesio.
- Tulpėms tinkamiausia derlinga, lygi, nuo stiprių vėjų ir saulės kaitros apsaugotose dirva. Kuo daugiau saulės ir kuo mažiau vėjo – tobuliausios sąlygos tulpėms augti.
- Dirvožemį reikia gerai įdirbti, išpurenti ir sudrėkinti. Tinkamiausia dirvos temperatūra apie 7-10 ºC. Rūgštingumas turėtų būti apie pH6,7-7,5
- Šioms gėlėms netiks dirva, kurioje prieš tai augo svogūniniai arba bulviniai augalai.
- Idealus gylis – triskart didesnis nei pats sodinamas svogūnėlis, o jei dirva sunkesnė – duobutė turėtų būti didesnė du kartus už svogūnėlį.
- Tulpių svogūnėlį sodinkite taip, kad viršūnėlė (siauroji dalis) būtų nukreipta į viršų, o šaknelės (plačioji svogūnėlio dalis) į apačią.
- Pavėsyje pasodintos tulpės prasčiau auga, menkiau žydi, smulkėja svogūnėliai.
- Tulpės mėgsta drėgmę. Esant karštam, sausam orui jas būtina palaistyti. Tačiau reikėtų vengti vandens patekimo ant lapų.
- Tulpės mėgsta derlingą, humusingą žemę, todėl reikėtų nepamiršti gėlių patręšti. Sodinant puikiai tinka įvairios organinės trąšos: mėšlas, kompostas, lapai. Antrą kartą dirvą galima praturtinti kalio, fosforo arba azoto trąšomis. Trečią kartą tulpės tręšiamos jau žydėjimo metu.
- Tulpių svogūnėlius rekomenduojama iškasti kas dvejus metus. Nepersodintų tulpių žiedai smulkėja arba jos visai nustoja žydėti. Svogūnėliai kasami, kai augalas visiškai sudžiūsta.
- Kai dirvos paviršius pašąla, tuomet reikia mulčiuoti, tulpių svogūnai geriau įsišaknija. Be to mulčas palaiko pastovią dirvos temperatūrą – tas ypač svarbu ankstyvą pavasarį, o ir karštomis pavasario-vasaros metu, nes sulaiko drėgmę. Mulčiui tinka durpės, pjuvenos.
- Vis dažniau tulpių svogūnėliai sodinami į specialius krepšelius. Jų būna įvairaus diametro ir įvairaus gylio. Krepšelius su svogūnėliais galite įkasti bet kuriame sodo kampelyje, o kai tulpės nužydės, iškasti ir perkelti į vietą, kur augalai suformuotų svogūnėlius, o tai reiškia, kad žydės kitais metais. Tokiame krepšelyje galima susodinti svogūnėlius įvairiais sluoksniais. Be to, vasarą, kai tulpės nužydės, galėsite lengvai iškasti svogūnėlius, kastuvu jų nepažeisdami.
ĮDOMŪS FAKTAI APIE TULPES:
- Nors tulpės yra vienas iš Olandijos simbolių, jos kilo ne iš čia. Tulpės atsirado centrinėje Azijoje, vėliau buvo atgabentos į Turkiją, o Olandijoje atsirado tik apie 1560 metus;
- Tulpių gimtinėmis laikomos Šiaurės Afrika, Azija ir kai kurie Europos regionai;
- Europą tulpės užkariavo jau XVI a;
- Kadaise tulpės buvo viena brangiausių gėlių. 1634–1637 metais tulpės kainavo netgi 10 kartų daugiau nei tuometinis vidutinis mėnesio atlyginimas Olandijoje. Šios gėlės buvo tokios brangios, kad jų vertė buvo didesnė už kai kurį nekilnojamąjį turtą. Šis laikotarpis vadinamas „Tulpių manija“;
- Skaičiuojama, kad pasaulyje egzistuoja net apie 3 tūkstančius tulpių veislių – pačių įvairiausių dydžių, formų bei spalvų;
- Tulpių aukštis, priklausomai nuo jų rūšies, gali būti nuo 15 cm iki 70-80 cm;
- Ankstyvosios tulpės pradeda skleisti balandžio antroje pusėje, o vėlyvosios – gegužės antroje pusėje;
- Nuolat karpant tulpių kotelius bei keičiant vandenį, vazoje tulpės gali paaugti net 5 cm;
- Nyderlandai šiuo metu yra laikomi tulpių rojumi.