Medelių balinimas

Medelių balinimas

Pagrindinis klausimas – balinti ar nebalinti?

Vienareikšmiškai – TAIP. Balinti būtina ir brandžius medžius, ir visiškai jaunus. Medelių balinimas – tai ne mada, o medelių apsauga nuo:

  • didelių temperatūros svyravimų,
  • šaižaus vėjo,
  • saulėkaitos,
  • stiprių šalčių,
  • graužikų dantų,
  • kenkėjų.

Vasario mėnesis arba kovo pradžia tinkamas laikas medelių balinimui. Tai turėtų būti jau antrasis medelių balinimas Jūsų sode. Nes pats pirmasis ir pats veiksmingiausias yra rudeninis balinimas, kuris daromas spalio arba lapkričio mėnesį. O trečiasis balinimas turėtų būti atliekamas vasaros viduryje, jeigu jį nuplovė lietus ar kalkių sluoksnis apsilupo. Bet aišku, ne visi žmonės, turintys sodus, šį darbą atlieka tris kartus per metus. Tačiau net ir 1 kartas per metus – geriau negu nei vieno karto.

Teisingas medelių balinimas – visas kamienas nuo šaknies kaklelio iki pirmųjų šakų ir apatinės šakos iki trečdalio jų ilgio (daugelis balina net iki pusės šakos ilgio).

     

Balinti medžius reikia esant sausam orui, kad balinimo mišinys gerai išdžiūtų ir prisitvirtintų prie kamieno. Ir būtina atlikti šį darbą kruopščiai, nieko nepraleidžiant.

Balinti medelius itin paprasta, nes yra specialūs mišiniai, kuriuos tereikia sumaišyti su vandeniu ir palaukti ne mažiau 2 val., kad išbrinktų kalkės, pilnai ištirptų klijai ir mikroelementinės vario trąšos. Rekomenduotina paliktą tirpalą dar keletą kartų išmaišyti. Tirpalas neturi būti tirštas. Ir jį reikia ruošti karščiui atspariame  inde, nes kalkėms reaguojant su vandeniu išsiskiria aukšta temperatūra.

Pirmiausia reikia nuo senesnių vaismedžių kamienų metaliniu šepečiu, nepažeidžiant žievės, nuvalyti atplaišas, samanas ir pan. Plačiu šepečiu, pastoviai pamaišant tirpalą, ištepti medžio kamieną. Būtina, kad tirpalas patektų į visus kamieno plyšius. Jeigu vaismedžių kamienai apsamanoję, rekomenduojama į mišinį įdėti 80g mikroelementinių geležies trąšų (geležies sulfato). Jos stabdo samanų plitimą.